Kund­service

Hos oss får du personlig, professionell och snabb hjälp med de frågor du har om avfall och kommunala vattentjänster. Vår kundservice finns till för dig. 

Öppettider och sophämtning under påsken

Kontoret och kundservice har följande öppettider under stundande påskhelg:

  • Skärtorsdagen 18/4: 8.00-12.00
  • Långfredagen 19/4: stängt
  • Annandag påsk, måndag 22/4: stängt

Vid akuta fel på det kommunala VA-nätet när kundservice har stängt, ring 023-133 08

Har du egen brunn och behöver beställa akut slamtömning i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 020- 333 363

Återvinningscentralerna har stängt långfredag, påskafton, påskdagen och annandag påsk, 18/4-22/4. För öppettider övriga dagar se information för respektive återvinningscentral.länk till annan webbplats

Sophämtning sker som vanligt både på långfredagen 19/4 och annandag påsk måndag 22/4. Kom ihåg att ställa ut era kärl senast 06.00 på hämtningsdagen. Tänk på att se till att påsarna i kärlen är lösa så att vi har möjlighet att tömma hela kärlet. Med växlande temperarurer är risken för fastfrysninglänk till annan webbplats stor.

Vi önskar alla våra kunder en glad påsk!


Telefontid vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-15.00.
Besökstid vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-16.00.

Telefonnummer 020-200 210

Kontakta oss enkelt och snabbt på info@dvaab.se

Du kan även besöka oss på Tallskogsvägen 1, 793 35 Leksand.

Vid akuta fel

Vid akuta fel på det kommunala VA-nätet i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 023-133 08

Har du egen brunn och behöver beställa akut slamtömning i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 020- 333 363


(Våra ordinarie telefontider är vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-15.00.)

Ringer du från utlandet? Calling from abroad?

Ringer du från utlandet? Calling from abroad?
Då är telefonnumret/Dial +46 247 44100

Övriga uppgifter

Postadress:
Dala Vatten och Avfall AB
Box 234
793 25 Leksand

Fax: 0247-441 01

Organisationsnr: 556714-8555

Kontaktpersoner

Om du vet vem du vill ha tag på kan du kika i denna lista efter direktnummer och e-postadress.

VD och supportfunktioner

VD Henrik Valgma
0247-44 148
henrik.valgma@dvaab.se

Byggprojektledare, Janne Kallur
0247-44 111
janne.kallur@dvaab.se

Ekonomichef, Petra Gunnarsson
0247-44 112
petra.gunnarsson@dvaab.se

HR-chef, Erika Ivarsson
0247-44 108
erika.ivarsson@dvaab.se

Sekreterare, Ulla Simonsson
0247-44 104
ulla.simonsson@dvaab.se

Supportchef, Johan Sundström
0247-44 102
johan.sundstrom@dvaab.se

Systemhandläggare, Thomas Dahl
0247-44 124
tomas.dahl@dvaab.se

Avfallsverksamheten

Affärsområdeschef Avfall, Lisbeth Martinsson
0247-44 120
lisbeth.martinsson@dvaab.se

Driftledare ÅVC, Erik Bergström
0247-44 130
erik.bergstrom@dvaab.se

Projektledare Avfall, Karin Olofsson
0247-44 122
karin.olofsson@dvaab.se

VA-verksamheten

Affärsområdeschef VA, Anders Hellman
anders.hellman@dvaab.se

Arbetsledare Nät, Lars Björk
Gagnef/Vansbro
0247-44 165
lars.bjork@dvaab.se

Arbetsledare Nät, Lars Hjärpe
Leksand/Rättvik
0247-44 145
lars.hjarpe@dvaab.se

Produktionschef VA, Roger Lundkvist
0247-44 143
roger.lundkvist@dvaab.se