Kund­service

Hos oss får du personlig, professionell och snabb hjälp med de frågor du har om avfall och kommunala vattentjänster. Vår kundservice finns till för dig. 

Öppettider


Kontoret och kundservice har följande öppettider:

Telefontider:
Helgfria vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-15.00

Besökstider:
Helgfria vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-16.00

Telefonnummer 020-200 210

Kontakta oss enkelt och snabbt på info@dvaab.se

Du kan även besöka oss på Tallskogsvägen 1, 793 35 Leksand.

Vid akuta fel på det kommunala VA-nätet när kundservice har stängt, ring 023-133 08

Har du enskilt avlopp och behöver beställa akut slamtömning i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 020- 333 363

För öppettider på Återvinningscentralerna se information för respektive återvinningscentral här >

Vi önskar alla våra kunder en trevlig dag!

Vid akuta fel

Vid akuta fel på det kommunala VA-nätet i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 023-133 08

Har du egen brunn och behöver beställa akut slamtömning i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 020- 333 363


(Våra ordinarie telefontider är vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-15.00.)

Ringer du från utlandet? Calling from abroad?

Ringer du från utlandet? Calling from abroad?
Då är telefonnumret/Dial +46 247 44100

Övriga uppgifter

Postadress:
Dala Vatten och Avfall AB
Box 234
793 25 Leksand

Fax: 0247-441 01

Organisationsnr: 556714-8555

Kontaktpersoner

Om du vet vem du vill ha tag på kan du kika i denna lista efter direktnummer och e-postadress.

VD och supportfunktioner

VD Henrik Valgma
0247-44 148
henrik.valgma@dvaab.se

Byggprojektledare, Janne Kallur
0247-44 111
janne.kallur@dvaab.se

Ekonomichef, Petra Gunnarsson
0247-44 112
petra.gunnarsson@dvaab.se

HR-chef, Erika Ivarsson
0247-44 108
erika.ivarsson@dvaab.se

Sekreterare, Ulla Simonsson
0247-44 104
ulla.simonsson@dvaab.se

Supportchef, Johan Sundström
0247-44 102
johan.sundstrom@dvaab.se

Systemhandläggare, Thomas Dahl
0247-44 124
tomas.dahl@dvaab.se

Kommunikatör, Angelica Kenntoft (föräldraledig)
0247-44 109
angelica.kenntoft@dvaab.se

Kommunikatör, Päivi Gustavsson
0247-44 109
paivi.gustavsson@dvaab.se

Avfallsverksamheten

Affärsområdeschef Avfall, Lisbeth Martinsson
0247-44 120
lisbeth.martinsson@dvaab.se

Driftledare ÅVC, Erik Bergström
0247-44 130
erik.bergstrom@dvaab.se

VA-verksamheten

Affärsområdeschef VA, Anders Hellman
anders.hellman@dvaab.se

Produktionschef VA, Roger Lundkvist
0247-44 143
roger.lundkvist@dvaab.se