- Startsida
- Kundservice
- Självservice
- Anmälan tillkommande byggnad/tillbyggnad/ombyggnad
Anmälan tillkommande byggnad/tillbyggnad/ombyggnad
Här skickar du in anmälan om tillkommande byggnad/tillbyggnad/ombyggnad.
Anmälan gäller för fastighet som redan är bebyggd och ansluten till kommunalt VA.
Innan du fyller i formuläret
Innan du fyller i formuläret vill vi be dig att ta del av informationen nedan.
Information till fastighetsägaren
Om du som fastighetsägare gör en förändring av din fastighet kan detta innebära en skyldighet att betala en tillkommande avgift (anläggningsavgift och/eller brukningsavgift) enligt gällande VA-taxa.
Exempel på förändring av fastigheten kan vara byggnation av ytterligare bostadsenheter (lägenheter) eller inredande av ytterligare bostadsenheter (lägenheter) i befintligt bostadshus, förändrad användning av lokaler från verksamhet till boende, byggnation av verksamhetslokaler med mera.
Observera, anmälan ska göras även om förändringen inte innebär någon ändring i VA-försörjningen till fastigheten.
Tänk på att en förändring som t.ex. innebär minskat antal bostadsenheter också kan innebära lägre brukningsavgift.
I formuläret nedan väljer du om ansökan avser förändrat antal bostadsenheter (lägenheter) och/eller förändrad bruttoarea (BTA). Anmälan kan gälla ett eller flera av ovanstående alternativ.
Till aktuell anmälan vill vi att du bifogar en situationsplan/skiss/fastighetskarta/foton som visar på förändringen. Handlingarna bifogar du längre ned i anmälan.
Observera att anmälan ska fyllas i av fastighetsägaren.
Vad händer efter att anmälan skickats in?
Efter att anmälan skickats in kontaktar vi dig för bekräftelse av mottagen anmälan och mer information i ärendet.
Fält markerade med * är obligatoriska.
Behandling av personuppgifter:
I och med att du skickar formuläret ovan godkänner du att dina personuppgifter lagras i våra datasystem för administration av din anmälan.
