Kund­service

Hos oss får du personlig, professionell och snabb hjälp med de frågor du har om avfall och kommunala vattentjänster. Vår kundservice finns till för dig. 

Vår kundservice har följande telefontider under perioden 22 juni - 31 juli:

Måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 08.00-12.00 samt 13.00-15.00
(Lunchstängt kl. 12.00-13.00)

Onsdag kl. 08.00-12.00

Du kan alltid sköta dina ärenden via vårat ärendeformulär som du hittar på dalavattenavfall.se/ärende

Telefonnummer: 020-200 210

Kontakta oss enkelt och snabbt på info@dvaab.se

För öppettider på Återvinningscentralerna se information för respektive återvinningscentral här >

Vid akuta fel

Vid akuta fel på det kommunala VA-nätet i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 023-133 08

Har du egen brunn och behöver beställa akut slamtömning i Gagnef, Leksand, Rättvik eller Vansbro utanför telefontid ring: 0243-25 70 10


(Våra ordinarie telefontider är vardagar kl 08.00-12.00 samt 13.00-15.00.)

Ringer du från utlandet? Calling from abroad?

Ringer du från utlandet? Calling from abroad?
Då är telefonnumret/Dial +46 247 44100

Övriga uppgifter

Postadress:
Dala Vatten och Avfall AB
Box 234
793 25 Leksand

Fax: 0247-441 01

Organisationsnummer: 556714-8555

Kontaktpersoner

Om du vet vem du vill ha tag på kan du kika i denna lista efter direktnummer och e-postadress.

VD och supportfunktioner

Vice VD Lisbeth Martinsson Skinnar
0247-44 120
lisbeth.martinsson@dvaab.se

Bygg- och projektchef, Carina Melin
0247-44 122
carina.melin@dvaab.se

Ekonomichef, Petra Gunnarsson
0247-44 112
petra.gunnarsson@dvaab.se

HR-chef, Erika Ivarsson
0247-44 108
erika.ivarsson@dvaab.se

Sekreterare, Karin Hansson
0247-44 160
karin.hansson@dvaab.se

Supportchef, Johan Sundström
0247-44 102
johan.sundstrom@dvaab.se

Systemhandläggare, Thomas Dahl
0247-44 124
tomas.dahl@dvaab.se

Kommunikatör, Angelica Kenntoft
0247-44 109
angelica.kenntoft@dvaab.se

Avfallsverksamheten

Affärsområdeschef Avfall, Lisbeth Martinsson Skinnar
0247-44 120
lisbeth.martinsson@dvaab.se

Driftledare ÅVC, Erik Bergström
0247-44 130
erik.bergstrom@dvaab.se

VA-verksamheten

Affärsområdeschef VA, Anders Hellman
anders.hellman@dvaab.se

Produktionschef VA, Solveig Barmé
0247-44 190
solvei.barme@dvaab.se

Dala Vatten och Avfall AB

Postadress: Box 234, 793 25 Leksand
Besöksadress: Tallskogsvägen 1, 793 35 Leksand
E-post: info@dvaab.se Telefon: 020‑200 210

Organisationsnummer: 556714-8555


Om webbplatsen och cookies |  Webbkarta


Kundservice 020 - 200 210

Telefontid vardagar: kl 08.00-12.00 och 13.00-15.00


Vid akuta fel på det kommunala VA-nätet utanför telefontid ring: 023-133 08.

Har du egen brunn och behöver akut beställning av slamtömning utanför telefontid ring: 0243-25 70 10 .